Highlights of Season 2006-07

East District

Detailed Tournament Results

Index of Events

International

The Lady MilneRepresenting Scotland in the Camrose and the European Championships were Brian Short, John Matheson, Iain Sime, Derek Sanders, James McGeorge and Les Steel. In the Lady Milne and European Championships we had Liz McGowan, Fiona McQuaker, Sheila Adamson and Anne Martin. David Liggat & Roy Bennett also played in the Senior European Championships.

Gold Cup

Gold Cup Winner The team of Dave Walker, Malcolm Cuthbertson, Brian Short, John Matheson, John Murdoch & Douglas Piper won the Gold Cup at Peebles (pictured below).

National SBU Successes

Arthur Pairs

Liz McGowan & Ken Baxter.

Benjamin Trophy

Derek Sanders

Bobby Allan Mixed Pairs

N Barnes & Mrs S Hopkins, from Dollar.

Diamond Senior Pairs

Pam & Archie Leith.

Edwin Berry

Dave Walker, Malcolm Cuthbertson, Les Steel & James McGeorge.

Harrison Trophy

George Plant

National Pairs

Les Steel & Dave Walker

Rayne Cup

Dave Walker, James McGeorge, Les Steel, Malcolm Cuthbertson.

Scottish Cup

Dave Walker, James McGeorge, Les Steel, Malcolm Cuthbertson.

Stirling Pairs

David Briggs & Andrew Muir.

Winter Fours

John Murdoch, Douglas Piper, Brian Short, Jack Paterson, Jim Patrick

Winter Swiss Teams

Archie & Pam Leith, Pam Stewart, Ray Woodcock

Winter Swiss Pairs

Liz McGowan and Finlay Marshall.

Newsletters

Newsletter 1 | Newsletter 2 | Newsletter 3 | Newsletter 4 | Newsletter 5

Year by Year

2017-2018 | 2016-2017 | 2015-2016 | 2014-2015 | 2013-2014 | 2012-2013 | 2011-2012 | 2010-2011 | 2009-2010 | 2008-2009 | 2007-2008 | 2006-2007 | 2005-2006

Trophy Winners 2006-07

Allan Flitch

Ian Crorie & Lucia Barrett

Atholl Cup

Fiona McQuaker, Sheila Adamson, Carolyn Peploe, Veronica Guy

Cowan Cup

Fiona McQuaker & Malcolm Cuthbertson

Faie Rosebowl

Sandy Kirkwood

Hunter Cup

Iain Sime, John Matheson, Fiona McQuaker, Liz McGowan

Leagues (Teams of 8)

Div 1: 49ers
Div 2: Berwick A
Div 3: Carlton Buccleuch
Div 4: Royal Scots B
Div 5: Ratten

Final League Tables & League Results

MacLaren Cup

Skateraw

McGregor Cup

Iain Sime & Sam Punch

Men's Teams

Iain Sime, Patrick Hume, Brian Short, Derek Sanders, Jack Paterson & David Liggat

Next Step

Sybil King & Sheila Pitcairn, Bill Inglis & Anne Laird

No Fear

Julia Palmer & Heather Lickley

Sim Pairs

David Weir & Gordon Stuart

Swiss Pairs

Jim Smart & Nicol Taylor

Watson Trophy

Iain Sime, George Wood, Miro Dragic, Brian Spears

Women's Teams

Veronica Guy, Carolyn Peploe, Fiona McQuaker, Liz McGowan

East District v Borders

East District